Connector: valve connector; plug; form A; 18mm; female; PIN: 3; 2+PE
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
7000-29141-0000000
Tootja: MURR ELEKTRONIK
Tootja tootekood: 7000-29141-0000000
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Connector: valve connector; plug; form A; 18mm; female; PIN: 3; 2+PE
| Case | form A |
| IP rating | IP65 |
| Contacts pitch | 18mm |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Type of connector | valve connector |
| Number of pins | 3 |
| Maximum current | 1A |
| Type of pin configuration | 2+PE |
| Rated voltage | 110V |
| Locking system | screws |
| Conform to the norm | DIN 43650 |
| Spatial orientation | angled 90° |
| Connectors application | for solenoid valve coils, for solenoid valves |