Connector: AC supply 3-phase; plug; male; 16A; 400VAC; IEC 60309
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
7014-6
Tootja: PCE
Tootja tootekood: 7014-6
Spetsifikatsioon tootele Connector: AC supply 3-phase; plug; male; 16A; 400VAC; IEC 60309
| IP rating | IP44 |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact plating | nickel plated |
| Polarisation | 6H |
| Type of connector | AC supply 3-phase |
| Number of pins | 4 |
| Contact material | brass |
| Current rating | 16A |
| Type of pin configuration | 3P+PE |
| Standard | IEC 60309 |
| Rated voltage | 400V AC |
| Cable external diameter | 6...15mm |
| Connector variant | phase crossover |
| Spatial orientation | straight |