Tape: electrical insulating; W: 50mm; L: 30m; D: 0.25mm; black; 200%
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
710-10802 HELATAPE WRAP25
Tootja: HELLERMANNTYTON
Tootja tootekood: 710-10802 HELATAPE WRAP25
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Tape: electrical insulating; W: 50mm; L: 30m; D: 0.25mm; black; 200%
| Operating temperature | -10...90°C |
| Colour | black |
| Resistance to | fungi and molds, most of chemical compounds, UV rays, water, most of oils |
| Width | 50mm |
| Length | 30m |
| Thickness | 250µm |
| Dielectric strength | 40kV |
| Tape application | bundling, fixing, marking, wires protection against demage, electrical insulation |
| Type of tape | electrical insulating |
| Tape material | PVC film |
| Name | HelaTape Wrap |
| Tape features | particularly strong adhesive, protection against corrosion |
| Adhesion to steel | 2.2N/cm |
| Elongation at rupture | 200% |
| Tensile strength | 44N/cm |