Toggle Switch, On-Off, SPDT, Non Illuminated, Panel Mount
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
7101SD9ABE
Tootja: C&K
Tootja tootekood: 7101SD9ABE
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Toggle Switch, On-Off, SPDT, Non Illuminated, Panel Mount
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Series | 7000 |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Terminal pitch | 4.7mm |
| Body dimensions | 12.7x6.86x8.89mm |
| Number of terminals | 3 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Kind of toggle | round |