Relay: interface; SPDT; Ucoil: 12VDC; 5A; 5A/250VAC; Mounting: DIN
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
859-303
Tootja: WAGO
Tootja tootekood: 859-303
Spetsifikatsioon tootele Relay: interface; SPDT; Ucoil: 12VDC; 5A; 5A/250VAC; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 5A |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Switched voltage | ≤ 250V AC |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Relay variant | interface |
| Type of relay | interface |
| Optional equipment | LED indicator |