Diode: stud rectifying; 1.6kV; 1.36V; 85A; cathode to stud; DO5; M6
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
85HF160M
Tootja: Greegoo
Tootja tootekood: 85HF160M
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 1.6kV; 1.36V; 85A; cathode to stud; DO5; M6
| Mounting | screw type |
| Case | DO5 |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 240A |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Load current | 85A |
| Max. forward voltage | 1.36V |
| Fastening thread | M6 |
| Type of diode | rectifying |