Hot air soldering station; digital; ESD; 1000W; 100÷500°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
861DW-ESD
Tootja: QUICK
Tootja tootekood: 861DW-ESD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Hot air soldering station; digital; ESD; 1000W; 100÷500°C
| Version | ESD |
| Dimensions | 188x245x135mm |
| Kind of display used | LCD |
| Temperature control | digital, with push-buttons |
| Applications of soldering equipment | BGA, CHIP, PLCC, QFP, SMD, SOIC, lead free soldering |
| Soldering equipment features | after putting the tool on the bench support, the tool passes to the sleep/hibernation state, quick nozzle replacement |
| Kind of heating element | ceramic |
| Station power | 1000W |
| Station supply voltage | 230V AC |
| Station functions | parameters interlock, password lockout function, push-buttons for quick temperature change, stand-by, temperature calibration |