Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 4A/30VDC; Ø12.5mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
8632A5X933
Tootja: APEM
Tootja tootekood: 8632A5X933
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 4A/30VDC; Ø12.5mm
| Mounting | on panel, PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Body material | brass |
| Mounting hole diameter | Ø12.5mm |
| Body colour | silver |
| Illumination | none |
| Plating material | nickel |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 30000cycles |
| Test voltage | 2kV |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 4A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Button shape | prominent |