Relay: electromagnetic; 3PDT; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 10A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
8690040000
Tootja: WEIDMÜLLER
Tootja tootekood: 8690040000
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; 3PDT; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 10A
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Leads | connectors |
| Body dimensions | 28x22.5x29mm |
| Switched voltage | ≤ 220V DC, ≤ 400V AC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | 3PDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 24V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| AC contacts rating @R | 10A / 240V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 0.75W |
| Operate time | 15ms |
| Release time | 10ms |