Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 130A; Series: HCR150
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
9-1415001-5
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: 9-1415001-5
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 130A; Series: HCR150
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -40...125°C |
| IP rating | IP54 |
| Leads | screw terminals |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 109.2x45x40mm |
| Switched voltage | ≤ 24V DC |
| Coil resistance | 37Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 130A / 12V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| Contact current max. | 130A |
| Relay variant | automotive, power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 3.9W |