Limit Switch, Top Plunger, SPDT, 15 A, 600 V, 0.1 N, NEMA Square D 9007 Series
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
9007AO2
Tootja: TELEMECANIQUE SENSORS
Tootja tootekood: 9007AO2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Limit Switch, Top Plunger, SPDT, 15 A, 600 V, 0.1 N, NEMA Square D 9007 Series
| IP rating | IP20 |
| Switches features | snap action contacts |
| Body material | metal, plastic |
| Switched voltage | ≤ 240V AC, ≤ 250V DC |
| Output configuration | SPDT |
| Type of sensor | limit switch |
| DC contacts rating @R | 200mA / 250V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 240V AC |
| Contact current max. | 10A |