Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 10A/250VAC; yellow; yellow
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
910-2-10-1C2 12V LED YELLOW
Tootja: HIGHLY
Tootja tootekood: 910-2-10-1C2 12V LED YELLOW
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 10A/250VAC; yellow; yellow
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | Ø24.5mm |
| Body colour | black |
| Diameter | 44mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Backlight colour | yellow |
| Illumination | LED |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | yellow |
| Button shape | prominent, round |