Potentiometer: shaft; single turn; 1kΩ; ±20%; 1W; linear; 6.35mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
91A1A-B24-B10L
Tootja: BOURNS
Tootja tootekood: 91A1A-B24-B10L
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Potentiometer: shaft; single turn; 1kΩ; ±20%; 1W; linear; 6.35mm
| Mounting | THT |
| Power | 1W |
| Resistance | 1kΩ |
| Tolerance | ±20% |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body dimensions | 17.5x15.9x12.7mm |
| Shaft length | 9.52mm |
| Shaft diameter | 6.35mm |
| Shaft surface | smooth |
| Thread length | 9.53mm |
| L shaft length | 19.05mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | plastic |
| Characteristics | linear |
| Electrical rotation angle | 240° |