Potentiometer: shaft; single turn; 10kΩ; ±20%; 500mW; logarithmic
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
91A2A-B24-D15/D15L
Tootja: BOURNS
Tootja tootekood: 91A2A-B24-D15/D15L
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Potentiometer: shaft; single turn; 10kΩ; ±20%; 500mW; logarithmic
| Power | 500mW |
| Resistance | 10kΩ |
| Tolerance | ±20% |
| Leads | for PCB |
| Terminal pitch | 10.16x2.54mm |
| Body dimensions | 15.9x17.45x22.9mm |
| Shaft length | 9.52mm |
| Shaft diameter | 6.35mm |
| Shaft surface | smooth |
| Thread length | 9.53mm |
| L shaft length | 19.05mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | plastic |
| Characteristics | logarithmic |
| Electrical rotation angle | 225° |
| Potentiometer features | stereo |