Microswitch TACT
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
239.0
Tootekood:
95C06B3T
Tootja: GRAYHILL
Tootja tootekood: 95C06B3T
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT
| Mounting | THT, PCB |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Leads | for PCB |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 1000000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | brown |
| Button shape | round |
| Button height | 5mm |