Microswitch SNAP ACTION; with short lever; SPDT; 2A/250VAC; IP67
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ABS4511503
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: ABS4511503
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with short lever; SPDT; 2A/250VAC; IP67
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with short lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgNi |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.1mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Operating Force | 590mN |