AC/DC digital clamp meter; Øcable: 40mm; LCD 3,75 digit (3999)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
AC68
Tootja: BEHA-AMPROBE
Tootja tootekood: AC68
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC/DC digital clamp meter; Øcable: 40mm; LCD 3,75 digit (3999)
| Dimensions | 228x76x39mm |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | auto and manual ranging, automatic power-off, display zeroing function in DCA measurements, HOLD function, low battery indicator, PEAK HOLD function for AC measurements |
| Standard equipment | test leads, case |
| Max. diameter of measured cable | 40mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, DC current, DC voltage, frequency, resistance |
| Continuity test | acoustic indication |
| Sampling | 2x/s |
| Weight with battery | 465g |
| True effective value measurement | True RMS AC |
| Kind of meter | digital |