AC/DC digital clamp meter; Øcable: 35mm; I DC: 0,1u÷400u/4mA
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
AC75
Tootja: BEHA-AMPROBE
Tootja tootekood: AC75
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC/DC digital clamp meter; Øcable: 35mm; I DC: 0,1u÷400u/4mA
| Dimensions | 212x84x40mm |
| Temperature measuring range | -40...400°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT II 1000V, CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, clamp meter, thermometer and multimeter functions, ergonomic body shape enables one-hand operation, HOLD function |
| Standard equipment | drop-like K-type temperature probe, test leads, case |
| Pollution degree | 2 |
| Max. diameter of measured cable | 35mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, DC current, DC voltage, resistance, temperature |
| Continuity test | acoustic indication |
| Weight with battery | 390g |
| Kind of meter | digital |