AC digital clamp meter; Øcable: 30mm; 2x LCD,with a backlit
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ACD-14-PRO-EUR
Tootja: BEHA-AMPROBE
Tootja tootekood: ACD-14-PRO-EUR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC digital clamp meter; Øcable: 30mm; 2x LCD,with a backlit
| Dimensions | 219x77x37mm |
| Temperature measuring range | -40...400°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | auto and manual ranging, automatic power-off, contactless voltage detector, HOLD function, low battery indicator, low-pass filter |
| Standard equipment | case, K-type temperature probe, test leads |
| Max. diameter of measured cable | 30mm |
| Measurement | AC current, capacitance, continuity, DC current, frequency, resistance, temperature, inrush current |
| Continuity test | acoustic indication |
| Sampling | 5x/s |
| True effective value measurement | True RMS |
| Weight without batteries | 208g |
| Kind of meter | digital |