AC digital clamp meter; Øcable: 45mm; LCD (6000),with a backlit
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ACD-16TRMS-PRO
Tootja: BEHA-AMPROBE
Tootja tootekood: ACD-16TRMS-PRO
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC digital clamp meter; Øcable: 45mm; LCD (6000),with a backlit
| Interface | RS232 |
| Dimensions | 224x78x40mm |
| Temperature measuring range | -50...300°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | VDE 0411, CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | automatic or manual selection of measuring ranges, automatic power-off, datalogging, HOLD function |
| Max. diameter of measured cable | 45mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, DC voltage, frequency, resistance, temperature |
| Continuity test | acoustic indication |
| Sampling | 3x/s |
| True effective value measurement | True RMS |
| Weight without batteries | 220g |
| Kind of meter | digital |