Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 20A
Kordarv:
2800.0
Minimum quantity:
2800.0
Tootekood:
ACJ1212P
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: ACJ1212P
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 20A
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver alloy |
| Terminal pitch | 4.5mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 225Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 14V DC |
| Contact current max. | 20A |
| Relay variant | automotive, miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 640mW |
| Operate time | 10ms |