Automotive Relay, 12 VDC, 20 A, 2 x SPDT, Through Hole, PC Pin, ACT Series
Kordarv:
900.0
Minimum quantity:
900.0
Tootekood:
ACT212J
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: ACT212J
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Automotive Relay, 12 VDC, 20 A, 2 x SPDT, Through Hole, PC Pin, ACT Series
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver alloy |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 180Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT x2 |
| DC contacts rating @R | 20A / 14V DC |
| Contact current max. | 25A |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 10ms |
| Coil current | 66.7mA |