IC: A/D converter; Ch: 2; 8bit; 250ksps; 4.5÷6V; SO8
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Tootekood:
ADC08832IMX/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADC08832IMX/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: A/D converter; Ch: 2; 8bit; 250ksps; 4.5÷6V; SO8
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.5...6V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Interface | Microwire, SPI |
| Frequency | 2MHz |
| Converter resolution | 8bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 250ksps |
| Max INL | ±0.2LSB |
| Relative accuracy | 0.2LSB |
| Max DNL | ±0.2LSB |