IC: A/D converter; Ch: 1; 10bit; 1Msps; 2.7÷5.25V; SOT23-6
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Tootekood:
ADC101S101CIMF/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADC101S101CIMF/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: A/D converter; Ch: 1; 10bit; 1Msps; 2.7÷5.25V; SOT23-6
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | Microwire, SPI |
| Frequency | 20MHz |
| Converter resolution | 10bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 1Msps |