Analogue to Digital Converter, 12 bit, 1 MSPS, Single Ended, SPI, Single, 2.7 V
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Tootekood:
ADCS7476AIMF/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADCS7476AIMF/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 12 bit, 1 MSPS, Single Ended, SPI, Single, 2.7 V
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | Microwire, SPI |
| Number of pins | 6 |
| Frequency | 20MHz |
| Converter resolution | 12bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 1Msps |
| Max INL | ±1LSB |
| Max DNL | ±1LSB |
| Max operating temperature | 125°C |