Analogue to Digital Converter, 12 bit, 128 SPS, Differential, Single Ended, I2C, Single, 2.7 V
Kordarv:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Tootekood:
ADS1000A0IDBVT
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS1000A0IDBVT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 12 bit, 128 SPS, Differential, Single Ended, I2C, Single, 2.7 V
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating voltage | 2.7...5.5V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | 2-wire, I2C |
| Number of pins | 6 |
| Converter resolution | 12bit |
| Max INL | ±1LSB |
| Relative accuracy | 2LSB |
| Max operating temperature | 125°C |