Analogue to Digital Converter, 16 bit, 860 SPS, Differential, Single Ended, I2C, Single, 2 V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ADS1115IDGSR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS1115IDGSR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 16 bit, 860 SPS, Differential, Single Ended, I2C, Single, 2 V
| Mounting | SMD |
| Case | VSSOP10 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating voltage | 2...5.5V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2, 4 |
| Interface | 2-wire, I2C |
| Converter resolution | 16bit |
| Max INL | ±1LSB |
| Relative accuracy | 3LSB |
| Max operating temperature | 125°C |