Analogue to Digital Converter, 8 bit, 280 kSPS, Single Ended, Serial, SPI, Single, 1.2 V
Kordarv:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Tootekood:
ADS7868IDBVT
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS7868IDBVT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 8 bit, 280 kSPS, Single Ended, Serial, SPI, Single, 1.2 V
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 1.2...3.6V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Number of pins | 6 |
| Converter resolution | 8bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Max INL | ±0.5LSB |
| Relative accuracy | 0.5LSB |
| Max DNL | ±0.5LSB |
| Max operating temperature | 85°C |