Diode: rectifying; THT; 1kV; 60A; TO264; 29ns; Ufmax: 3V; Ifsm: 540A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
APT60DQ100LCTG
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: APT60DQ100LCTG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1kV; 60A; TO264; 29ns; Ufmax: 3V; Ifsm: 540A
| Mounting | THT |
| Case | TO264 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 1A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Technology | FRED |
| Max. forward impulse current | 540A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 3V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 29ns |
| Type of diode | rectifying |