Diode: rectifying; THT; 600V; 60A; TO247-3; FRED
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
APT60DQ60BCTG
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: APT60DQ60BCTG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 600V; 60A; TO247-3; FRED
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | FRED |
| Max. forward impulse current | 600A |
| Load current | 60A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | rectifying |