Diode: rectifying; THT; 600V; 60A; Package: tube; TO247AC Modified
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
APT60DQ60BG
Tootja: MICROSEMI
Tootja tootekood: APT60DQ60BG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 600V; 60A; Package: tube; TO247AC Modified
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 94A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Technology | FRED |
| Max. forward impulse current | 600A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Reverse recovery time | 35ns |
| Type of diode | rectifying |