Diode: rectifying; SMD; 600V; 75A; D3PAK; Application: automotive
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
APT75DQ60SG
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: APT75DQ60SG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; SMD; 600V; 75A; D3PAK; Application: automotive
| Mounting | SMD |
| Case | D3PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | FRED |
| Load current | 75A |
| Max. forward voltage | 2.5V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 31ns |
| Type of diode | rectifying |