Single-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 90A; Ifsm: 850A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
APT90DR160HJ
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: APT90DR160HJ
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Single-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 90A; Ifsm: 850A
| Case | SOT227B |
| Kind of package | tube |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | M4 screws |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 850A |
| Load current | 90A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.3V |