Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 40A; Ifsm: 400A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
APTDR40X1601G
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: APTDR40X1601G
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 40A; Ifsm: 400A
| Case | SP1 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | Ø1,2±0,1mm |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 40A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.3V |