Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,SPI,UART,WiFi; Comp: ATSAMW25H18
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ARDUINO MKR 1000 WITH HEADERS
Tootja: ARDUINO
Tootja tootekood: ARDUINO MKR 1000 WITH HEADERS
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,SPI,UART,WiFi; Comp: ATSAMW25H18
| Supply voltage | 5V DC |
| Operating voltage | 3.3V DC |
| Kind of connector | pin strips, USB B micro |
| Interface | GPIO, I2C, SPI, UART, WiFi, I2S, PWM |
| Series | SAM D21 |
| Kit contents | prototype board |
| Dimensions | 67.64x25mm |
| Programmers and development kits features | microcontroller I/O lines lead to goldpin connectors, WiFi module |
| Components | ATSAMW25H18 |
| Communictions protocol | IEEE 802.11b/g/n |
| Kind of architecture | Cortex M0+ |