Expansion board; GPS; I2C,UART; SAM-M8Q; Grove,pin strips; 2.54mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ARDUINO MKR GPS SHIELD
Tootja: ARDUINO
Tootja tootekood: ARDUINO MKR GPS SHIELD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Expansion board; GPS; I2C,UART; SAM-M8Q; Grove,pin strips; 2.54mm
| Supply voltage | 3.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Kind of connector | Grove, pin strips |
| Interface | I2C, UART |
| Kit contents | extension board |
| Dimensions | 45.73x25mm |
| Components | SAM-M8Q |
| Type of accessories for development kits | expansion board |
| Kind of module | GPS |