Expansion board; temperature sensor; 1-wire,SPI; MAX31855K
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
25.0
Tootekood:
ARDUINO MKR THERM SHIELD
Tootja: ARDUINO
Tootja tootekood: ARDUINO MKR THERM SHIELD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Expansion board; temperature sensor; 1-wire,SPI; MAX31855K
| Supply voltage | 3.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Kind of connector | pin header, pin strips, screw |
| Interface | 1-wire, SPI |
| Kit contents | extension board |
| Dimensions | 61x25mm |
| Components | MAX31855K |
| Type of accessories for development kits | expansion board |
| Kind of module | temperature sensor |