Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,SPI,UART; USB B micro,pin strips
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ARDUINO MKR WIFI 1010
Tootja: ARDUINO
Tootja tootekood: ARDUINO MKR WIFI 1010
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,SPI,UART; USB B micro,pin strips
| Supply voltage | 5V DC |
| Operating voltage | 3.3V DC |
| Kind of connector | pin strips, USB B micro |
| Interface | GPIO, I2C, SPI, UART, I2S, PWM, WiFi |
| Series | SAM D21 |
| Kit contents | prototype board |
| Dimensions | 61.5x25mm |
| Programmers and development kits features | Bluetooth Low Energy module, microcontroller I/O lines lead to goldpin connectors, WiFi module |
| Components | ATSAMD21G18, NINA-W102 |
| Kind of architecture | Cortex M0+ |