Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,I2S,SPI,UART; Comp: ATSAMD21G18A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ARDUINO MKR ZERO
Tootja: ARDUINO
Tootja tootekood: ARDUINO MKR ZERO
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,I2S,SPI,UART; Comp: ATSAMD21G18A
| Supply voltage | 5V DC |
| Operating voltage | 3.3V DC |
| Kind of connector | microSD, pin strips, USB B micro |
| Interface | GPIO, I2C, I2S, SPI, UART, PWM |
| Series | SAM D21 |
| Kit contents | prototype board |
| Dimensions | 67.64x25mm |
| Programmers and development kits features | microcontroller I/O lines lead to goldpin connectors |
| Components | ATSAMD21G18A |
| Kind of architecture | Cortex M0+ |