Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Kordarv:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Tootekood:
AV4544
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: AV4544
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | AgNi |
| Max. contact resistance | 200mΩ |
| Body dimensions | 7.5x2.5x4.5mm |
| Mechanical durability | 300000cycles |
| Electrical life | 20000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 500mA / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 290mN |