Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 0.1A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
2000.0
Tootekood:
AVT321261
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: AVT321261
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 0.1A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | CuNi + AgNi + Au |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.1mm |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Electrical life | 20000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 200mN |
| DC contacts rating @L | 100mA / 30V DC |