Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 20A/250VAC; Pos: 2
Kordarv:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Tootekood:
BA-2R-A2
Tootja: HONEYWELL
Tootja tootekood: BA-2R-A2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 20A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -55...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Max. contact resistance | 15mΩ |
| Body dimensions | 49.3x17.5x24.1mm |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Min. insulation resistance | 100GΩ |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 20A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3.89N |