Diode: switching; SMD; 85V; 215mA; 3us; Package: reel,tape; SOT23
Kordarv:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Tootekood:
BAS116Q-13-F
Tootja: DIODES INCORPORATED
Tootja tootekood: BAS116Q-13-F
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: switching; SMD; 85V; 215mA; 3us; Package: reel,tape; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 85V |
| Max. load current | 500mA |
| Features of semiconductor devices | small signal |
| Max. forward impulse current | 4A |
| Load current | 215mA |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 3µs |
| Type of diode | switching |
| Capacitance | 2pF |