Diode: Schottky rectifying
Kordarv:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Tootekood:
BAS40-04T-TP
Tootja: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Tootja tootekood: BAS40-04T-TP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SOT523 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 600mA |
| Load current | 200mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Power dissipation | 150mW |
| Reverse recovery time | 5ns |
| Type of diode | Schottky switching |
| Leakage current | 200nA |