Small Signal Diode, Single, 300 V, 250 mA, 1.1 V, 50 ns, 4.5 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BAS521Q-13
Tootja: DIODES INCORPORATED
Tootja tootekood: BAS521Q-13
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Small Signal Diode, Single, 300 V, 250 mA, 1.1 V, 50 ns, 4.5 A
| Mounting | SMD |
| Case | SOD523 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 300V |
| Features of semiconductor devices | small signal |
| Load current | 250mA |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | switching |
| Max operating temperature | 150°C |