Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 2; OFF-ON; 0.025A/25VDC; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BD02
Tootja: C&K
Tootja tootekood: BD02
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 2; OFF-ON; 0.025A/25VDC; Pos: 2
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Switches features | raised actuator |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Row pitch | 2.54mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 9.65x6.73x7.11mm |
| Overall length | 7.11mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Poles number | 2 |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 25mA / 25V DC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |