Generator: function
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BK4040B
Tootja: B&K PRECISION
Tootja tootekood: BK4040B
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Generator: function
| Supply voltage | 100...240V AC |
| Operating temperature | 0...50°C |
| Number of channels | 1 |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection |
| Interface | USB |
| Dimensions | 213x88x210mm |
| Kind of display used | LCD |
| Kind of modulation | AM, FM |
| Measuring instrument features | Direct Digital Synthesized (DDS) technology, memory for 20 settings |
| Standard equipment | manufacturer's calibration certificate, power supply, USB cable |
| Output parameters | amplitude at 50Ω load >10Vpp, impedance: 50Ω |
| Waveforms | sinus, square, triangle, ramp |