Power clamp meter; Øcable: 45mm; I AC: 0,01÷40/400/1000A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BM155
Tootja: BRYMEN
Tootja tootekood: BM155
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power clamp meter; Øcable: 45mm; I AC: 0,01÷40/400/1000A
| Dimensions | 224x78x40mm |
| Temperature measuring range | -50...300°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, automatically selects AAC, VAC, VDC measurement on the basis of measured signal, autoranging, HOLD function, PEAK HOLD function for AC measurements, THD%-F immediately evaluates harmonic content in measured voltage and current signals |
| Standard equipment | drop-like K-type temperature probe, test leads, case |
| Pollution degree | 2 |
| Max. diameter of measured cable | 45mm |
| Type of meter | power meter |
| Measurement | AC current, AC voltage, active power, apparent power, DC voltage, frequency, power factor, reactive power, resistance, temperature |
| Continuity test | acoustic indication |
| Sampling | 1x/s (kW, kVA, kVAR), 4x/s |
| Weight with battery | 224g |
| True effective value measurement | True RMS AC |
| Harmonic content measuring accuracy | ±(1% + 6 digits) (for fundamental harmonic), ±(2% + 6 digits) (for 4...51 harmonic), ±(5% + 6 digits) (for 2 and 3 harmonic) |
| Harmonic content measurement | 0...99,99% |