AC/DC digital clamp meter; Øcable: 50mm; LCD 3,75 digit (4000)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BM162S
Tootja: BRYMEN
Tootja tootekood: BM162S
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC/DC digital clamp meter; Øcable: 50mm; LCD 3,75 digit (4000)
| Dimensions | 227x78x40mm |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | auto and manual ranging, HOLD function, MAX function, REL function |
| Max. diameter of measured cable | 50mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, DC current, DC voltage, resistance |
| Continuity test | acoustic indication |
| Sampling | 3x/s |
| True effective value measurement | True RMS |
| Weight without batteries | 290g |
| Kind of meter | digital |