Digital multimeter; LCD (6000); VDC: 60m/600m/6/60/600/1000V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BM239R
Tootja: BRYMEN
Tootja tootekood: BM239R
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital multimeter; LCD (6000); VDC: 60m/600m/6/60/600/1000V
| Temperature measuring range | -40...400°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | EN 61326-1, CAT II 1000V, CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | auto and manual ranging, Autocheck function - automatic selection LoZ DCV, LoZ ACV, i Ω, automatic power-off, HOLD function, indicates phase sequence, MIN/MAX/AVG function |
| Standard equipment | crocodile clips, temperature probe, test leads, user's manual |
| Pollution degree | 2 |
| Type of meter | digital multimeter |
| Measurement | AC current, AC voltage, continuity, DC current, DC voltage, electric field, frequency, phase sequence, resistance, temperature |
| Continuity test | acoustic indication, optical indication |
| Sampling | 5x/s |
| Weight with battery | 334g |
| True effective value measurement | True RMS |